TRAFİK KAZALARINDA ARAMA KURTARMA SERTİFİKA TÖRENİ İCRA EDİLDİ

TRAFİK KAZALARINDA ARAMA KURTARMA SERTİFİKA TÖRENİ İCRA EDİLDİ

Trafik Kazalarında Arama Kurtarma Eğitiminde Başarılı Olan Personele Sertifikaları Verildi

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı ile Polis Genel Müdürlüğü İtfaiye Müdürlüğü koordinasyonu neticesinde, sivil savunma personelinin bilgi ve becerilerinin tazelenmesi amacıyla 07-11 Ağustos 2017 tarihleri arasında "Trafik kazalarında arama kurtarma sertifika eğitimi" düzenlendi.

Kurumlar arası bilgi paylaşımının sağlanmasını amaçlayan toplam beş günlük eğitimde sivil savunma personeline, trafik kazalarında kurtarma faaliyetlerini planlı, düzenli ve hızlı bir şekilde yapılması, hasta ya da yaralının hayatta kalma olasılığının arttırılmasına yönelik eğitim verildi.

Kursa katılan 16 personel, teorik ve uygulamalı yapılan "Trafik kazalarında arama kurtarma sertifika eğitimi" kapsamında, yazılı ve bireysel yetenek sınavlarına tabi tutuldu. Sınavda başarılı olan sivil savunma personeline 16 Ağustos Çarşamba günü Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı Sosyal Tesislerinde düzenlenen bir törenle sertifikaları verildi.

Törende konuşma yapan Polis Genel Müdürü Süleyman MANAVOĞLU, doğal afet, yangın ve trafik kazaları konularında sivil savunma ile polis genel müdürlüğünün aynı amaç için birbirine destek ve omuz omuza görev yürüttüğüne dikkat çekti.

MANAVOĞLU, Polis Genel Müdürlüğü'nde polislik hizmeti ile itfaiye hizmetlerinin iç içe yürütüldüğünü, itfaiye hizmetlerini polislik hizmetinden ayrı olarak düşünülemeyeceğini söyleyerek, bunun en iyi örneği trafik kazalarında araca sıkışan canların kurtarılmasıdır. Görevlerimizi yürütürken bizim için en önemli şey vatandaşımızın can ve mal güvenliğini sağlamak ve can kaybını önlemektir" dedi.

Son altı ay içerisinde ülkemizde meydana gelen trafik kazalarında itfaiye hizmetine ihtiyaç duyulan 25 kaza meydana geldiğine vurgu yapan Süleyman MANAVOĞLU, ekiplerin başarılı bir şekilde müdahalelerde bulunduğunu, bu nedenle düzenlenen bu kursun öneminin büyük olduğunu söyledi. MANAVOĞLU, Sivil Savunma personeline yönelik gerçekleştirilen eğitimlerin, Almanya , İtalya ve Ankara'da eğitim alan eğitmenler tarafından verildiğini ifade etti.

Süleyman MANAVOĞLU'nun ardından konuşan Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Erdoğan ÇELEBİ ise, PGM ile yürütülen çalışmalara büyük önem verdiklerini belirterek, olağanüstü durumlarda Sivil Savunma, İtfaiye ve Orman Dairesi gibi KKTC'nin güzide kurumlarının personelinin büyük bir özveri içinde çalıştığını vurguladı.

Sıkça yaşanan trafik kazalarında insan hayatıyla ilgili risk faktörünün yüksek olduğunu vurgulayan ÇELEBİ, "Uğraşımız insan hayatı. Yapılan tazeleme eğitimleri bu yüzden çok önemli. Trafik kazalarında arama kurtarma yöntemleri her gün gelişiyor. Bu yöntemleri yakından takip ederek, personelimizin gelişmesini sağlamak birinci önceliklerimiz arasındadır" dedi. Erdoğan ÇELEBİ son olarak eğitimde emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.
Print
Posted: Ağu 16, 2017,
Categories: Faaliyetler,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«Kasım 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
3031123
9269

SİVİL SAVUNMA EKİPLERİ GİRNE'DEKİ SU BASKINLARINA MÜDAHALE ETTİ

Girne'de bugün sabah saatlerinde aniden bastıran sağanak nedeniyle birçok bölge yağıştan etkilendi.

Şiddetli yağışın ardından gelen 15 su baskını ihbarı üzerine, olay bölgelerine intikal eden Sivil Savunma ve İtfaiye ekipleri acil müdahale ekipleri birçok bölgede su baskını riski taşıyan bodrum katları önüne kum torbaları yerleştirip, su tahliyesi yaptı. Ayrıca aşırı yağıştan en çok etkilenen bölgeler Karakum ve Ozanköy'de yolda kalan yaklaşık 10 araca vinçlerle müdahale edildi.

Söz konusu bölgelerde geçici olarak bazı yollar trafiğe kapatıldı ve vatandaşlara uyarı yapıldı.

Sivil Savunma Acil Müdahale ve İtfaiye ekiplerinin yanı sıra, Girne Kaymakamlığı ve Belediye ekipleri 3 saat boyunca Mahkemeler, Girne Akçiçek Hastanesi, Gelir ve Vergi Dairesi ile Sammy's Hotel bölgelerinde yaşanan su baskınlarına da müdahalede bulundu.

Yapılan açıklamada ayrıca, Meteoroloji Dairesi'nden alınan bilgiler doğrultusunda; sağanak yağışların 04-05 Kasım tarihlerinde de devam etme olasılığının yüksek olduğu, bu yüzden gelebilecek su baskını ihbarlarına karşılık, Girne Belediyesi, itfaiye ve Sivil Savunma Girne Bölge Müdürlüğü tarafından gerekli hazırlıkların yapıldığı vurgulandı.

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığından yapılan açıklamaya göre ülkemizde kötü hava şartlarının devam etmesinden dolayı, ekiplerin hazır halde bekletildiği bildirildi.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Devamı
45
6789
9597

KKTC CUMHURBAŞKANI AKINCI, SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI'NI ZİYARET ETTİ

KKTC Cumhurbaşkanı Sn. Mustafa AKINCI, 09 Kasım 2017 tarihinde Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı'na nezaket ziyaretinde bulundu.
Devamı
101112
13141516171819
20212223242526
27282930123
45678910