TRAFİK KAZALARINDA ARAMA KURTARMA SERTİFİKA TÖRENİ İCRA EDİLDİ

TRAFİK KAZALARINDA ARAMA KURTARMA SERTİFİKA TÖRENİ İCRA EDİLDİ

Trafik Kazalarında Arama Kurtarma Eğitiminde Başarılı Olan Personele Sertifikaları Verildi

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı ile Polis Genel Müdürlüğü İtfaiye Müdürlüğü koordinasyonu neticesinde, sivil savunma personelinin bilgi ve becerilerinin tazelenmesi amacıyla 07-11 Ağustos 2017 tarihleri arasında "Trafik kazalarında arama kurtarma sertifika eğitimi" düzenlendi.

Kurumlar arası bilgi paylaşımının sağlanmasını amaçlayan toplam beş günlük eğitimde sivil savunma personeline, trafik kazalarında kurtarma faaliyetlerini planlı, düzenli ve hızlı bir şekilde yapılması, hasta ya da yaralının hayatta kalma olasılığının arttırılmasına yönelik eğitim verildi.

Kursa katılan 16 personel, teorik ve uygulamalı yapılan "Trafik kazalarında arama kurtarma sertifika eğitimi" kapsamında, yazılı ve bireysel yetenek sınavlarına tabi tutuldu. Sınavda başarılı olan sivil savunma personeline 16 Ağustos Çarşamba günü Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı Sosyal Tesislerinde düzenlenen bir törenle sertifikaları verildi.

Törende konuşma yapan Polis Genel Müdürü Süleyman MANAVOĞLU, doğal afet, yangın ve trafik kazaları konularında sivil savunma ile polis genel müdürlüğünün aynı amaç için birbirine destek ve omuz omuza görev yürüttüğüne dikkat çekti.

MANAVOĞLU, Polis Genel Müdürlüğü'nde polislik hizmeti ile itfaiye hizmetlerinin iç içe yürütüldüğünü, itfaiye hizmetlerini polislik hizmetinden ayrı olarak düşünülemeyeceğini söyleyerek, bunun en iyi örneği trafik kazalarında araca sıkışan canların kurtarılmasıdır. Görevlerimizi yürütürken bizim için en önemli şey vatandaşımızın can ve mal güvenliğini sağlamak ve can kaybını önlemektir" dedi.

Son altı ay içerisinde ülkemizde meydana gelen trafik kazalarında itfaiye hizmetine ihtiyaç duyulan 25 kaza meydana geldiğine vurgu yapan Süleyman MANAVOĞLU, ekiplerin başarılı bir şekilde müdahalelerde bulunduğunu, bu nedenle düzenlenen bu kursun öneminin büyük olduğunu söyledi. MANAVOĞLU, Sivil Savunma personeline yönelik gerçekleştirilen eğitimlerin, Almanya , İtalya ve Ankara'da eğitim alan eğitmenler tarafından verildiğini ifade etti.

Süleyman MANAVOĞLU'nun ardından konuşan Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Erdoğan ÇELEBİ ise, PGM ile yürütülen çalışmalara büyük önem verdiklerini belirterek, olağanüstü durumlarda Sivil Savunma, İtfaiye ve Orman Dairesi gibi KKTC'nin güzide kurumlarının personelinin büyük bir özveri içinde çalıştığını vurguladı.

Sıkça yaşanan trafik kazalarında insan hayatıyla ilgili risk faktörünün yüksek olduğunu vurgulayan ÇELEBİ, "Uğraşımız insan hayatı. Yapılan tazeleme eğitimleri bu yüzden çok önemli. Trafik kazalarında arama kurtarma yöntemleri her gün gelişiyor. Bu yöntemleri yakından takip ederek, personelimizin gelişmesini sağlamak birinci önceliklerimiz arasındadır" dedi. Erdoğan ÇELEBİ son olarak eğitimde emeği geçen herkese teşekkürlerini sundu.
Print
Posted: Ağu 16, 2017,
Categories: Faaliyetler,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x

«Ocak 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25
12363

SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI’NDAN ŞEHİT AİLELERİNE YEMEK

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı 21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftası etkinlikleri kapsamında şehit aileleri ve yakınları için 25 Aralık Pazartesi günü yemek düzenledi. Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı Gazinosu’nda yer alan yemeğe Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Sn. Erdoğan ÇELEBİ, Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği Başkanı Sn. Gürsel BENAN ile şehit aileleri ve yakınları katıldı.
Yemekte Sivil Savunma Başkanı Sn. ÇELEBİ, Dernek Başkanı Sn. BENAN ve Dernek Başkan Yardımcısı Sn. Seyhan CAMBAZ ise şehit yakınları adına birer konuşma yaptı.
ÇELEBİ: " Bu Topraklarda, Aziz Şehitlerimiz Sayesinde Güven İçerisinde Yaşıyoruz"
Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Erdoğan ÇELEBİ yemek öncesi yaptığı konuşmada, 21-25 Aralık Milli Mücadele ve Şehitler Haftasını herkesin idrak ettiğini vurgulayarak, o zamanlarda yaşananları kalplerinde hissettiklerini söyledi. Hafta dolayısıyla bir çok etkinlik yapıldığına dikkat çeken ÇELEBİ, gençler arasında yapılan şiir ve kompozisyon yarışmasından çok etkilendiğini dile getirdi. Bir insanın, yüreğinde yaşananları hissetmemesi halinde kaleminden o dizelerin ve satırların çıkamayacağına dikkat çeken ÇELEBİ, gelecek nesillere Kıbrıs'ta varoluş mücadelesinin anlatılmasının önemine dikkat çekti.
ÇELEBİ, Mehmet Akif Ersoy'un şehitleri anlatırken, 'Vatan için ölmekse kaderim, ben böyle kaderin ellerinden öperim' ifadelerini kullandığını, aziz şehitlerimizin de bu düşünce ile mücadele ederek, şehit düştüklerini hatırlattı.
Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Erdoğan ÇELEBİ, konuşmasının devamında; “Şehit Hüseyin RUSO, Parlamenterimiz Cengiz RATİP, Erdoğan RİFAT, Üsteğmenimiz Mustafa ORHAN ve daha ismini sayamayacağım aziz şehitlerimizin, ailelerinin ırzını namusunu korumak, vatanına ve milletine sahip çıkmak için, sayılı bir kaç mermi ile yapılan saldırılara karşı canlarını siper ettiler" dedi.
1974 Mutlu Barış Harekatı ile aziz şehitlerimizin arasına, Mehmetçiğin aziz ruhunun da katıldığını söyleyen ÇELEBİ, “Bugün onların yaptıkları fedakarlıklar sayesinde güven içerisinde ülkemizde dolaşabiliyor, çocuklarımızı güvenli okullarda okutabiliyoruz” ifadesini kullandı. Erdoğan ÇELEBİ, konuşmasının sonunda, can güvenliğinden emin olarak yaşayabilmeyi aziz şehitlerimize ve gazilerimize borçlu olduğumuzu bir kez daha vurgulayarak, şehitlerin aziz ruhları önünde saygı ile eğildiğini söyledi.
BENAN: "Türk Milleti Asil ve Büyük Bir Millettir"
Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Gürsel BENAN yemekte yaptığı konuşmada, tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk milletinin işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millet olduğuna vurgu yaptı. Özgürlük mücadelesinde başarıya ulaşmada en büyük payın, vatan, bayrak, sancak ve toprak uğruna canlarını veren aziz şehitlerimiz olduğunu ifade eden BENAN, 21 Aralık tarihinin Kıbrıs Türkü'nün var olabilmek için mücadele ettiği ve şehitlerimizin karamanlıklarıyla gurur duyulan bir gün olduğunu söyledi. Dernek Başkanı Gürsel BENAN, ülkemizde şimdilerde rahat şekilde konuşup, sokak
Devamı
262728293031
123
13778

KIBRIS TÜRK BARIŞ KUVVETLERİ KOMUTANI TÜMGENERAL YILDIRIM'DAN SİVİL SAVUNMAYA ZİYARET

Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sayın Yılmaz YILDIRIM, 03 Ocak 2017 tarihinde Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığına nezaket ziyaretinde bulundu.
Devamı
4
13846

SİVİL SAVUNMA’DAN 9 KATLI BİNA YANGININA MÜDAHALE

Lefkoşa Gönyeli’de Kolan Hastanesi karşısında bulunan 9 katlı binada bugün yangın çıktı. Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığının ALO 101 ihbar hattına sabah saat 09.20’de gelen yangın ihbarı üzerine arama kurtarma ekipleri harekete geçti. Bahse konu binanın sekizinci katında odun sobasından çıktığı tahmin edilen yangının en üst kata da sıçraması sonucunda bir anda büyüyen alevler, şans eseri can kaybına neden olmadı. Olaya itfaiye ekipleriyle birilikte müdahale eden Sivil Savunma arama kurtarma ekipleri kısa sürede yangını söndürdü. Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı ekipleri olaya iki itfaiye aracı ve 10 personelle müdahale etti.
Devamı
567
8910
14192

KKTC HAVA SPORLARI FEDERASYONU BAŞKANI SİVİL SAVUNMA'YI ZİYARET ETTİ

KKTC Hava Sporları Federayonu Başkanı Sn. Zeki ZİYA ve yönetim kurulu üyesi, 10 Ocak 2018 tarihinde Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı'na nezaket ziyaretinde bulundu.
Devamı
11121314
15161718192021
22232425262728
2930311234