Yayınlanma tarihi: Kas 8, 2023

EMEKLİ HAVA PİLOT TUĞGENERAL LEVENT TAŞTAN'DAN SSTB'YE ZİYARET

Emekli Hava Pilot Tuğgeneral Levent TAŞTAN, 8 Kasım çarşamba günü Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı'na nezaket ziyaretinde bulundu.

Devamını oku
Yayınlanma tarihi: Kas 3, 2023

SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI  BAŞKANLIĞI AFET YÖNETİMİ VE MÜDAHALE TATBİKATI 9 KASIM’DA GİRNE-KARAOĞLANOĞLU’NDA YAPILIYOR

     Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı Afet Yönetimi ve Müdahale Tatbikatı bu yıl Girne-Karaoğlanoğlu’nda gerçekleştirilecek.

     Tatbikat, afet ve acil durumlarda görevleri olan Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı personeli, KKTC Afet Yönetimi sistemi içerisinde yer alan bakanlık, kurum, kuruluşların yanı sıra TC İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD) ekipleri , TC Jandarma Genel Komutanlığı ekibi, KTBK İstihkam Savaş Taburu ekibi, Kıbrıs Arama Kurtarma Derneği (KARK) ekibi, Doğal Afet Arama Kurtarma Derneği (DAAK) ekibi, Sivil Afet Timi (SAT) ekibi Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi’ne (IUSARC) üye yerel üniversitelerin arama kurtarma kulüp öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek.

     Tatbikat, 9 Kasım Perşembe 12.00-16.00 saatleri arasında Girne açıklarında Richter ölçeğine göre 7,7 büyüklüğünde deniz tabanın 5 km. derinliğinde meydana gelen deprem senaryosu kapsamında gerçekleştirilecek.

     Senaryo gereği; enkaza müdahale, akaryakıt yangınına müdahale, kuyu kazası kurtarma, duman dolu odadan kurtarma, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehdidi uygulaması, denize düşen araçtan kurtarma, helikopter ile düzensiz göçmen kurtarma, deniz kirlenmesine müdahale, helikopter ile denize düşen yaralı kurtarma, trafik kazasına müdahale ve triaj, deprem bölgesindeki vatandaşların tahliyesi, şüpheli pakete müdahale, atlama yatağı ile kurtarma, sedye ile indirme, tünel ile üst kattan kurtarma, altyapı tamir çalışmaları, hidrolik itfaiye merdiveni ile kurtarma, tırmanma motoru kullanarak binaya çıkma ve aşağıya köprü kurma, yola devrilen ağaca müdahale faaliyetleri icra edilecek.

     Tatbikat dolayısıyla düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Atilla Karaca, ülkede gerek küresel iklim değişikliğinin sebep olduğu meteorolojik koşullar gerekse bulunulan coğrafi konumda deprem kuşağından kaynaklanan deprem tehdidi nedeniyle her zaman afet riski bulunduğunu belirtti.

     Karaca, afet ve acil durumlarda halkın can ve mal güvenliğini korumak adına her zaman tüm güçleriyle göreve hazır olduklarını belirterek, bu yıl Girne ilçesinde icra edilecek tatbikatın, geçen yıllarda gerçekleştirilen faaliyetlerde edinilen tecrübelerin, tespit edilen eksiklik ve aksaklıkların giderilmesi, yapılacak uygulamalarla en iyiye ulaşılması hedefiyle planlandığını aktardı.

     Karaoğlanoğlu bölgesinin faaliyetlere ev sahipliği yapacağını belirten Karaca, tüm halkı tatbikatı izlemeye davet etti.

     Karaca’nın konuşmasının ardından Harekât ve Eğitim Şube Müdürü Yusuf Eker tarafından tatbikat hakkında bilgi verildi.

     Konuşmaların ardından Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Karaca, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

     Karaca, bir soruya karşılık 6 Şubat’ta Türkiye’de gerçekleşen depremin ardından Teşkilatın bütçe, teknik teçhizat ve imkânlar bakımından nispeten ilerleme kaydettiğini, sadece kendi imkânları çerçevesinde bazı geliştirmeler yapılabildiğini anlattı.

     Başka b

Devamını oku
Yayınlanma tarihi: Kas 3, 2023

DEĞERLİ BÜYÜKLERİMİZDEN SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI'NA ZİYARET

Eski Bakan Günay CAYMAZ ve beraberindeki değerli büyüklerimiz, 2 Kasım 2023 Cuma günü Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı'na nezaket ziyaretinde bulundu.

Devamını oku
Yayınlanma tarihi: Kas 2, 2023

SİVİL SAVUNMA KISMİ TATBİKATLARI İCRA EDİLDİ

Sivil Savunma Halk Örgütü kadrolarında bulunan mükelleflerin bilgi ve deneyimlerini artırmak, olası afet ve acil durumlarda profesyonel ekiplerin olay bölgesine intikaline kadar olan süre zarfında panik, kargaşa ve yaşanan afetin neden olacağı kayıpların en aza indirilmesini sağlamak maksadıyla 30 Ekim-01 Kasım 2023 tarihleri arasında “Kısmi Tatbikatlar” icra edilmiştir.

Tatbikatlar; 30 Ekim 2023 tarihinde Gazimağusa ve İskele’de, 31 Ekim 2023 tarihinde Lefkoşa’da, 01 Kasım 2023 tarihinde Güzelyurt ve Lefke ilçelerinde icra edilmiştir.

Kısmi Tatbikatlar, Halk Örgütü personelinin, yıl içerisinde Sivil Savunma Bölge Müdürlükleri tarafından bulundukları kadroların görev ve sorumlulukları ile ilgili verilen eğitimler doğrultusunda gerçekleştirilmiştir.

Oluşturulan Bölge ve Semt Amirlik Karargahlarının faal olarak görev yaptığı Kısmi Tatbikatlarda, belirlenen afet ve acil durum senaryosu dahilinde Halk Örgütü personelinden oluşan ekipler tarafından verilen ihbarlar değerlendirilerek gerekli müdahalelerde bulunulmuş ve Tatbikatlar başarı ile gerçekleştirilmiştir.

Devamını oku
Yayınlanma tarihi: Kas 1, 2023

EMEKLİ TUĞGENERAL AHMET AYDIN İNAĞ'DAN SSTB'YE ZİYARET

Emekli Tuğgeneral Ahmet Aydın İNAĞ, 1 Kasım 2023 Çarşamba günü Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı'na nezaket ziyaretinde bulundu.

Devamını oku
First45679111213Last

«Şubat 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2930311234
567891011
12131415161718
19
ŞAMPİYON MELEKLERİ YAŞATMA DERNEĞİ VE SİVİL AFET TİMİ DERNEĞİ'NDEN SSTB'YE ZİYARET

ŞAMPİYON MELEKLERİ YAŞATMA DERNEĞİ VE SİVİL AFET TİMİ DERNEĞİ'NDEN SSTB'YE ZİYARET

Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tayip ÖZBERKMAN ve Sivil Afet Timi  (SAT) Derneği Başkanı Tayfun ÇANAKCI, 19 Şubat pazartesi günü Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı'na nezaket ziyaretinde bulundu.

Devamını oku
20
MALTEPE ÜNİVERSİTESİ ARAMA KURTARMA (AKUT) EKİBİNDEN SSTB'YE ZİYARET

MALTEPE ÜNİVERSİTESİ ARAMA KURTARMA (AKUT) EKİBİNDEN SSTB'YE ZİYARET

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı; Arama Kurtarma Ekipleri tarafından eğitim alma amaçlı ülkemizde bulunan, Maltepe Üniversitesi Arama Kurtarma Ekibi, 20 Şubat salı günü  Başkanlığımıza nezaket ziyaretinde bulundu.

Devamını oku
21
MALİYE BAKANI ÖZDEMİR BEROVA'DAN SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI'NA ZİYARET

MALİYE BAKANI ÖZDEMİR BEROVA'DAN SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI'NA ZİYARET

Maliye Bakanı Özdemir BEROVA, 21 Şubat çarşamba günü Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı'na nezaket ziyaretinde bulundu.

Devamını oku
22232425
26272829123
45678910