Yayınlanma tarihi: Şub 14, 2023

PROF.DR. CELAL ŞENGÖR RADYO VATAN CANLI YAYININA KONUK OLDU

PROF.DR. CELAL ŞENGÖR RADYO VATAN CANLI YAYININA KONUK OLDU

Akademisyen, bilim insanı ve jeolog Prof.Dr.Celal Şengör Radyo Vatan’da canlı telefon bağlantısı ile Serkan Tetik’in sorularını yanıtladı.

Şengör, İlk olarak Türkiye’deki deprem bölgelerinde hayatını kaybedenlere başsağlığı diledi.

Prof.Dr.Şengör, Türkiye’deki büyük deprem felaketi sonrası, Kıbrıs adasının coğrafi olarak bundan nasıl etkileneceğine dair şöyle konuştu:

“Kıbrıs Türkiye’den gelen bir hat üzerinde duruyor. Bu Adana havzası. Bir de Kıbrıs’ın kendi derdi var, Afrika Kıbrıs’ın altına giriyor. Bunun hesapları yapıldı. Kıbrıs’taki esas tehlike adanın Güney kıyılarında. Ancak deprem beklentisi ile ilgili süre vermek çok zor. Kıbrıs’ta hareketler çok yavaş. Zemin olarak Mesarya bölgesi ve Girne civarındaki denize yakın bölgeler ve Maraş bölgesi en dikkat edilecek bölgeler arasında.”

Kıbrıs’ta tsunami tehlikesi var mı? sorusu üzerine ise Şengör şöyle cevap verdi.

“Akdeniz’in tsunami ile ilgili hesapları oldukça karışık. İtalya’da olabilecek bir deprem Kıbrıs’ı da etkiler, tarihte de etkilemiştir. Tsunaminin çok dikkatli etüt edilmesi lazım. Uzaklarda Girit’te ve İtalya’da olabilecek depremler Kıbrıs’ı etkiler buna çok dikkat edilmesi gerekir.”

Olası depremlere karşı ne gibi önlemler alınmalı sorusuna ise Prof.Şengör ‘eğitim’ vurgusu yaptı.

“İlk ve orta düzeyde okullarda özellikle coğrafya ve jeoloji eğitimlerinin verilmesi gerekir. Hükümetinizin bu noktaya önem vermesi gerekiyor. Olası büyük depremlere karşı binalarınızın güçlendirilmesini sağlayabilirseniz bu da büyük bir başarıdır”

Devamını oku
Yayınlanma tarihi: Şub 13, 2023

SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI, ADIYAMAN’DA İNSANİ YARDIM FAALİYETLERİNE DEVAM EDİYOR

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı, Anavatan Türkiye’de 06 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen büyük deprem felaketi sonrasında oluşan geniş çaplı hasar ve buna bağlı olarak enkaz altında kalan çok sayıda kişinin kurtarılmasına yönelik çalışmalarına zaman kaybetmeksizin başlamıştır.

Afetin boyutu göz önüne alınarak, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı olarak alarm durumuna geçilmiş, personel, araç ve teçhizat süratle hazırlanarak kısa süre içerisinde gerekli sevkiyatlara başlanmıştır. Deprem bölgelerinde ekiplerimiz zaman mevhumu gözetmeksizin 7/24 saat esasıyla arama kurtarma faaliyetlerini sürdürmüştür.

Depremin yoğun şekilde etkilerinin yaşandığı Adıyaman’da görev yapan iki ekibimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne dönüş yapmıştır. Bir ekibimiz halen Adıyaman’da AFAD ile koordinasyon ve işbirliği içerisinde giyim, yiyecek ve barınma ihtiyaçlarına yönelik insani yardım faaliyetlerine devam etmektedir.

Devamını oku
Yayınlanma tarihi: Şub 8, 2023

SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI, PERSONELİ AMAÇ ARNAVUTOĞLU İÇİN TÖREN DÜZENLEDİ

Tedavi amacıyla Kırıkhan-Hatay'da bulunan ve depremde Öğretmenevi enkazı altında kalarak hayatını kaybeden Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı personeli Amaç ARNAVUTOĞLU için bugün saat 11:30'da Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığında tören düzenlendi.

Törene; ARNAVUTOĞLU'nun ailesi, yakınları, Sivil Savunma personeli, Sivil Savunma emekli personeli, Göçmenköy İdmanyurdu Spor Kulübü Başkanı ve yöneticileri katıldı.

Sivil Savuma Teşkilatı Başkanı Atilla KARACA törende yaptığı konuşmada,

"Kıymetli personelimiz Amaç Arnavutoğlu’nu kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz. Amaç Arnavutoğlu, 1 Temmuz 2003 yılında başkanlığımız bünyesine katılmış olup, en zor görevleri başarıyla yerine getirmiş bir mesai arkadaşımızdı. Güler yüzlü, çalışkan, çevresi ve arkadaşları tarafından sevilen ve sayılan bir kişiliğe sahipti. Personelim ve ben, Amaç’ı kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz.

Deprem; dünyanın baş edemediği maalesef en büyük felaketlerin başında geliyor. SSTB olarak gerçekleştirdiğimiz binlerce deprem tatbikatı ve verdiğimiz eğitimlere rağmen bu felaketler karşısında insanoğlu bazen çaresiz kalabiliyor. 

Değerli personelimiz Amaç, tecrübeli bir eğitimci ve arama kurtarma personeliydi. Onlarca kez deprem çalışmalarına katılmış, bir deprem anında ne yapılması gerektiğini çok iyi bilen deneyimli bir personeldi. Ne yazık ki son yaşanan depremin büyüklüğü, onu ve binlerce kişiyi sevdiklerinden kopardı. Maalesef bugün burada bu acıyı paylaşmak için toplanmış bulunmaktayız.

Değerli personelimiz Amaç’ın kıymetli eşine, çocuklarına, annesine, kız kardeşi ve yaslı ailesine başsağlığı dileklerimizi sunar, hepimize sabırlar dilerim. Başımız Sağolsun" dedi.

Devamını oku
Yayınlanma tarihi: Şub 8, 2023

SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI KIRIKHAN-HATAY'DA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı 10 kişilik Arama-Kurtarma ekibi,dün öğle saatlerinde Kırıkhan-Hatay’a ulaşmıştır.

Ekip, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarının kaldığı tespit edilen Kırıkhan Öğretmenevi enkazında ve civarında arama-kurtarma faaliyetlerine başlamıştır.

Ekibimiz tarafından öğretmenevi enkazında gerçekleştirilen arama kurtarma çalışmasında, tedavi amacıyla gittiği Kırıkhan-Hatay’daki öğretmenevinde kalan Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı personeli Amaç Arnavutoğlu’nun cansız bedenine ulaşmıştır.

Ekibimizin öğretmen evi civarında gerçekleştirdiği arama-kurtarma çalışmaları sonucunda;  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 2 cansız bedene ulaşılırken 1 yaralı şahıs göçük altından çıkarılmıştır.

08 Şubat 2023 Çarşamba günü öğretmen evinde 1, yanındaki ev enkazında gerçekleştirilen arama-kurtarma faaliyetinde 1 şahsın cansız bedeni göçük altından çıkarılmıştır.

Ekiplerimiz kendilerine gelen yardım talepleri doğrultusunda arama-kurtarma faaliyetlerine aralıksız devam etmektedir.

Devamını oku
Yayınlanma tarihi: Şub 8, 2023

SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI ADIYAMAN'DAÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

Sivil Savunma Teşkilatı BaşkanlığıArama-Kurtarma ekibi, Adıyaman'da KKTC'li öğrencilerin göçük altında bulunduğu İsias Otelenkaz alanında arama-kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Bugün itibariyle İsias Otel ve çevresinde yaptıkları arama-kurtarma faaliyetleri neticesinde;

08 Şubat 2023 Çarşamba günü, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 2 erkek yetişkin şahsın cansız bedenine ulaşılmıştır.

Şimdiye kadar İsias Otel ve çevresindeki enkazlarda yapılan arama-kurtarma faaliyetleri kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 14 cansız bedenine ulaşılırken,1 kişi İsias Otel’de, 5 kişi ise otel civarında olmak üzere toplam 6 yaralı göçük altından çıkarılmıştır.

Ekiplerimiz, çocuklarımıza ulaşabilmek için arama-kurtarma faaliyetlerine aralıksız bir şekilde 7/24 saat esasına göre yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Devamını oku
First45679111213Last

«Haziran 2023»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2930
TMT MÜCAHİTLER DERNEĞİ İSKELE ŞUBESİ BAŞKANI ALİ ABDURRAHMANOĞLU İLE BERABERİNDEKİ HEYET SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI’NA ZİYARETTE BULUNDU

TMT MÜCAHİTLER DERNEĞİ İSKELE ŞUBESİ BAŞKANI ALİ ABDURRAHMANOĞLU İLE BERABERİNDEKİ HEYET SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI’NA ZİYARETTE BULUNDU

TMT Mücahitler Derneği İskele Şubesi Başkanı Ali ABDURRAHMANOĞLU ve beraberindeki heyet, 30 Mayıs 2023 Salı günü Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’na nezaket ziyaretinde bulundu.

Devamını oku
311
KARBA OTOMOTİV MAKİNA SANAYİ ve TİC. MİMARLIK MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ LTD. ŞTİ. GENEL MÜDÜRÜ LEVENT ÇAMUR'DAN SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI’NA ZİYARET

KARBA OTOMOTİV MAKİNA SANAYİ ve TİC. MİMARLIK MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ LTD. ŞTİ. GENEL MÜDÜRÜ LEVENT ÇAMUR'DAN SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI’NA ZİYARET

Karba Otomotiv Makina Sanayi ve Tic. Mimarlık Mühendislik Hizmetleri Ltd. Şti. Genel Müdürü Levent ÇAMUR, 01 Haziran 2023 Perşembe günü Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’na nezaket ziyaretinde bulundu.

Devamını oku
2
1963 DOĞUMLU SİVİL SAVUNMA HALK ÖRGÜTÜ MÜKELLEFİ HİZMET BELGESİ TAKDİM TÖRENLERİNE DEVAM EDİLİYOR

1963 DOĞUMLU SİVİL SAVUNMA HALK ÖRGÜTÜ MÜKELLEFİ HİZMET BELGESİ TAKDİM TÖRENLERİNE DEVAM EDİLİYOR

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığının, halk örgütü kadrolarında görevli 1963 doğumlu halk örgütü mükelleflerine yönelik hizmet belgesi takdim törenlerine devam edildi, 2 Haziran 2023 Perşembe akşamı Gazimağusa Bölge Müdürlüğü mükelleflerine yönelik olarak, Doğu Akdeniz Üniversitesi Rauf Raif DENKTAŞ Kültür ve Kongre Sarayında icra edildi.

Devamını oku
34
5
DEĞİRMENLİK MEHMETÇİK MAHALLESİ MUHTARI AHMET HALİTOĞLU'NDAN SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI'NA ZİYARET

DEĞİRMENLİK MEHMETÇİK MAHALLESİ MUHTARI AHMET HALİTOĞLU'NDAN SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI'NA ZİYARET

Değirmenlik Mehmetçik Mahallesi Muhtarı Ahmet HALİTOĞLU, 05 Haziran 2023 Pazartesi günü Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’na nezaket ziyaretinde bulundu.

 

Devamını oku
67891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789