SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI İLE TC AFAD KOORDİNESİNDE “ÇÖK, KAPAN, TUTUN” TATBİKATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI İLE TC AFAD KOORDİNESİNDE  “ÇÖK, KAPAN, TUTUN” TATBİKATI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı (SSTB) ile TC İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinesinde, meydana gelmesi muhtemel bir deprem esnasında halkın doğru hareket tarzı ile ilgili bilgilendirilmesi ve söz konusu afetle ilgili toplumda farkındalık yaratılması maksadıyla 12 Kasım 2022 tarihinde,  1999 Düzce Depreminin 23’üncü yıl dönümünde ülke genelinde "Çök, Kapan, Tutun" Tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikat, AFAD koordinasyonunda, afetlere dirençli toplum oluşturma vizyonu ile toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla, Türkiye İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun talimatıyla başladı.

Anavatan Türkiye’de ilk kez uygulanan tatbikat kapsamında, saat 18.57'de (KKTC saatiyle saat 17:57) Elazığ, Erzurum, İzmir, İstanbul, Maraş, KKTC ve Düzce’de canlı bağlantı olmak üzere tüm Türkiye ve ülkemizde vatandaşların oldukları yerlerde uyguladıkları “Çök, Kapan, Tutun” uygulaması gerçekleştirildi. Ülkemizde Radyo Vatan, Radyo Türkü ve Radyo Nihavent kanallarından yayınlanan tatbikat bildirim anonsuyla başlayan “Çök, Kapan, Tutun Tatbikatı”na, tüm kamu kurum ve kuruluşları, daire müesseseler ve askeri birliklerimizin yanı sıra tüm vatandaşlarımızdan yoğun bir katılım sağlandı.

Sivil Savunma Teşkilatı Acil Hattı’na  (ALO 101), ülkemizde ki birçok yerleşim yerinden gönderilen çok sayıdaki uygulama videoları, tatbikatının amacına ulaştığını ve farkındalık yaratılmasında öncülük ettiğini gösterdi. Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı Harekat Merkezi’nde İçişleri Bakanı Sayın Ziya Öztürkler,  katıldığı canlı yayında yaptığı konuşmada, “Bundan 23 yıl önce 12 Kasım 1999 yılında Düzce’de gerçekleşen depremde maalesef 710 can kaybı 2678 de yaralı meydana gelmişti. Bu vesileyle hayatını kaybedenlere başsağlığı diliyoruz ve acılarını Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden de paylaştığımızı ifade etmek istiyoruz. Tabii öncelikle bu önemli tatbikata Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni de dahil ettiğiniz için teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Türkiye Cumhuriyeti’nde 2022 yılı “Afet Tatbikat Yılı” olarak değerlendirildiği ve bu kapsamda 90 binin üzerinde tatbikat gerçekleştirildiği bilgisi bana ulaştı. İnşallah bir daha böyle afetlerle karşı karşıya kalmayız ama kalındığı takdirde buradaki kayıpları azaltmak için yapılacak tatbikatları genişletmenin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bu bağlamda bugün KKTC’de 17:57’de “Çök, Kapan, Tutun” tatbikatına bizler de sizlerle birlikte eşlik edeceğiz. Bu çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ediyor, herkesi daha bilinçli olmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Print
Yayınlanma tarihi: Kas 12, 2022,
Haber Kategorisi: Faaliyetler,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Şubat 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2930311234
567891011
12131415161718
19
ŞAMPİYON MELEKLERİ YAŞATMA DERNEĞİ VE SİVİL AFET TİMİ DERNEĞİ'NDEN SSTB'YE ZİYARET

ŞAMPİYON MELEKLERİ YAŞATMA DERNEĞİ VE SİVİL AFET TİMİ DERNEĞİ'NDEN SSTB'YE ZİYARET

Şampiyon Melekleri Yaşatma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Tayip ÖZBERKMAN ve Sivil Afet Timi  (SAT) Derneği Başkanı Tayfun ÇANAKCI, 19 Şubat pazartesi günü Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı'na nezaket ziyaretinde bulundu.

Devamını oku
20
MALTEPE ÜNİVERSİTESİ ARAMA KURTARMA (AKUT) EKİBİNDEN SSTB'YE ZİYARET

MALTEPE ÜNİVERSİTESİ ARAMA KURTARMA (AKUT) EKİBİNDEN SSTB'YE ZİYARET

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı; Arama Kurtarma Ekipleri tarafından eğitim alma amaçlı ülkemizde bulunan, Maltepe Üniversitesi Arama Kurtarma Ekibi, 20 Şubat salı günü  Başkanlığımıza nezaket ziyaretinde bulundu.

Devamını oku
21
MALİYE BAKANI ÖZDEMİR BEROVA'DAN SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI'NA ZİYARET

MALİYE BAKANI ÖZDEMİR BEROVA'DAN SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI'NA ZİYARET

Maliye Bakanı Özdemir BEROVA, 21 Şubat çarşamba günü Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı'na nezaket ziyaretinde bulundu.

Devamını oku
22232425
26272829123
45678910