SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI INSARAG AEME 2022 ERE SIMEX TATBİKATI VE BÖLGE TOPLANTISINDA TEMSİL EDİLDİ

SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI INSARAG AEME 2022 ERE SIMEX TATBİKATI VE BÖLGE TOPLANTISINDA TEMSİL EDİLDİ

SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI INSARAG AEME 2022 ERE SIMEX TATBİKATI VE BÖLGE TOPLANTISINDA TEMSİL EDİLDİ

Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı, 10-14 Ekim 2022 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilen AEME 2022 ERE SIMEX Tatbikatı (Afrika, Avrupa Ortadoğu Bölgesi Deprem Müdahale Tatbikatı) ve AEME Bölge Toplantısında temsil edildi.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından yapılan davetle iştirak edilen faaliyet, BM Uluslararası Arama Kurtarma Danışma Grubu (INSARAG) Avrupa, Afrika ve Ortadoğu 2022 Bölge Başkanı Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

INSARAG deprem müdahale metodolojilerinin uygulanması hedefiyle icra edilen tatbikatta belirli bir sektörde bulunan Kentsel Arama Kurtarma Ekiplerinin (USAR) etkilenen alanda değerlendirme yapması, acil durumlar ve lojistik ihtiyaçların farkında olarak operasyon yürütmesi, bu çalışmalarını INSARAG Koordinasyon Yönetim Sistemi (ICMS) kanalıyla Saha Operasyon Koordinasyon Merkezi’ne (OSOCC) bildirmesi ve yerel afet acil durum makamlarıyla ortak çalışma yapma konusunda pratik yapmaları amaçlandı.

Üç gün süren tatbikatın masabaşı kısmı AFAD Merkez Yerleşkesinde, tatbikatın saha uygulamaları ise AFAD Ankara İl Müdürlüğü’nde icra edildi. Tatbikat, Kalecik ilçesinin kuzeyinde meydana gelen 7,2rihter ölçeği büyüklüğündeki deprem senaryosu üzerinden gerçekleştirildi.

Tatbikatın saha kısmında, 32 kurum ve kuruluştan 279 arama kurtarma personeli, 57 araç ve 6 arama kurtarma köpeği yer aldı. Masabaşı bölümünde ise AFAD personeli ve koordinasyonundaki STK’lar dışında, 23 ülkeden 101 yabancı afet uzmanı görev yaptı.

INSARAG AEME Bölge Başkanı Türkiye’nin ev sahipliğindeki tatbikatın açılış töreninde, aralarında KKTC Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Atilla KARACA’nın da yer aldığı üst düzey yöneticilerden oluşan çok sayıda katılımcı hazır bulundu.

Katılımcılar arasında, Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail ÇATAKLI başta olmak üzere 3 İçişleri Bakan Yardımcısı ve AFAD Başkanı Yunus SEZER yer aldı. Törene ayrıca aralarında Jandarma Genel Komutanı, Emniyet Genel Müdürü, Türk Kızılay Başkanı gibi önemli pek çok isim iştirak etti.

Katılımcılar, tören sonrası AFAD Konferans Salonu Fuaye Alanında kurulan STK ve firma stantlarını da ziyaret etti.

Faaliyet kapsamında gerçekleştirilen AEME Bölge Toplantısında ise, bölgedeki son gelişmeler ve 2022 AEME Çalışma Planı ele alındı.

SSTB Başkanı KARACA, AFAD Başkanı SEZER’i ziyaret etti

 

Söz konusu faaliyet kapsamında Ankara’da bulunan KKTC Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Atilla KARACA, 10 Ekim 2022 tarihinde TC İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Yunus SEZER’e nezaket ziyaretinde bulundu.

TC AFAD Başkanlığında gerçekleştirilen görüşme sırasında, iki kurum arasında devam eden işbirliği, önümüzdeki dönemde müşterek olarak gerçekleştirilecek faaliyetler ve iki kurum arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ile ilgili konular ele alındı.

 

 

Print
Yayınlanma tarihi: Eki 12, 2022,
Haber Kategorisi: Faaliyetler,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Aralık 2022»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
EUROCON CONSTRUCTION MUHASEBE YETKİLİSİ COŞKUN BİLALOĞLU'NDAN SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI’NA ZİYARET

EUROCON CONSTRUCTION MUHASEBE YETKİLİSİ COŞKUN BİLALOĞLU'NDAN SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI BAŞKANLIĞI’NA ZİYARET

Eurocon Construction Muhasebe Yetkilisi Coşkun BİLALOĞLU, 28 Kasım 2022 Pazartesi günü Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı’na nezaket ziyaretinde bulundu.

Devamını oku
29301
PİYADE ALBAY LEVENT UZUNCAGİL'DEN SSTB'YE ZİYARET

PİYADE ALBAY LEVENT UZUNCAGİL'DEN SSTB'YE ZİYARET

Piyade Albay Levent UZUNCAGİL ve eşi, 01 Aralık Perşembe günü Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı'na nezaket ziyaretinde bulundu.

Devamını oku
234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678